گزارش برگزاری نخستین دوره رویداد جایزه نوآوری آزاده

9 تیم برتر از بین 25 تیم شرکت کننده انتخاب شدند

نخستین دوره رویداد جایزه نوآوری آزاده به یاد خانم آزاده داننده رئیس ادوار انجمن ملی زنان کارآفرین و سازمان نصر تهران برگزار شد. در این رویداد میان زنان فعال حوزه کارآفرینی، شبکه‌سازی صورت گرفت و در پایان 9 تیم برتر از بین 25 تیم شرکت کننده انتخاب شدند.

رویداد آزاده که با همت انجمن زنان کارآفرین و حمایت سازمان نصر تهران، انجمن صنفی زنان مدیر کارآفرین، جهاد دانشگاهی، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی اداره کل امور بانوان شهرداری تهران، دانشگاه شهید بهشتی، ماهنامه پیوست و تعدادی از شرکت‌های فعال حوزه فناوری با هدف ترویج کارآفرینی زنان و توسعه کسب‌‌و‌کارهای آن‌ها برگزار شد.

هدف از شکل‌گیری و برگزاری رویداد جایزه نوآوری آزاده

در ابتدای مراسم فریبا مهدیون، رئیس هیات مدیره انجمن ملی زنان کارآفرین به اهداف این رویداد اشاره کرد: «هدف از برگزاری اولین دوره جایزه نوآوری آزاده، ضمن زنده نگه داشتن و ادامه دادن راه آزاده داننده، تسهیلگری ورود زنان جوان کارآفرین به بازار کار بود.»

وی خاطرنشان کرد که ایده شکل‌گیری این رویداد در خرداد سال جاری کلید خورده است و بنای آن بر ایجاد بستری برای فعالیت و آموزش دختران و زنان جوان فعال بوده است.

مزایای برگزاری رویداد جایزه نوآوری آزاده

او همچنین به جزئیات و مزایای برگزاری چنین رویدادی پرداخت: «در این دوره ۵ ماه آموزش مستمر در قالب بیش از ۲۰ کارگاه و مشاوره و منتورینگ برای شرکت‌کنندگان برگزار شد.

در این رویداد بین زنان فعال در حوزه کارآفرینی، شبکه‎‌سازی موثر اتفاق افتاد. همچنین استارت‌آپ‌ها موفق به جذب سرمایه‌ شدند و سرمایه‌گذاران نیز با فعالیت این زنان آشنا شدند. همه این موارد، ادامه مسیر حرکت و کارآفرینی این زنان را هموارتر می‌کند.»

حسین اسلامی: استارت‌آپ‌ها خستگی‌ناپذیری شادروان داننده را سرلوحه کار خود قرار دهند

حسین اسلامی، رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی شادروان داننده از استارت‌آپ‌های حاضر در مراسم خواست تا در خستگی‌ناپذیری و پشتکار او را سرلوحه کار خود قرار دهند.او با بیان اینکه اکوسیستم استارت‌آپی در ایران در حال پوست‌اندازی است گفت: «تعبیر من از این روزها، ناامیدانه نیست و مطمئنم تیم‌های خوب از پس روزهای سخت برمی‌آیند.»

ابراز امیدواری آزاد معروفی درباره رویداد جایزه نوآوری آزاده

آزاد معروفی، دبیر سازمان نصر کشور نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره «آزاده داننده» و بیان خاطراتی از او ابراز امیدواری کرد که این رویداد در سال‌های آتی ادامه داشته باشد و به محملی برای رشد زنان در اکوسیستم استارتاپی کشور بدل شود.


پیگیری نصر تهران برای نامگذاری معبری در تهران به نام خانم آزاده داننده

علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز با بیان اینکه به پاس گرامیداشت شادروان داننده در سازمان نصر، سال گذشته ساختمان دبیرخانه‌ نصر تهران به نام ایشان نامگذاری شد، گفت: « طی رایزنی‌هایی که با نهادهای مسئول در حال انجام است به دنبال این هستیم تا معبری را به نام مرحوم داننده در محدوده دبیرخانه نصر تهران نام‌گذاری کنیم.»

کتایون سپهری: این اولین قدم در مسیر ماندگار آزاده است

کتایون سپهری، رئیس کمیته علمی رویداد به روند برگزاری این رویداد اشاره کرد و شبکه‌سازی میان تیم‌ها، منتورها و سرمایه‌گذاران را مهم‌ترین دستاورد این رویداد دانست و افزود: «از نتایج رویداد یقین دارم که ما مسیر آزاده را درست رفته‌ایم و این اولین قدم ما در مسیر ماندگار آزاده است.»

معرفی 9 تیم نوآور برتر در رویداد آزاده

در اختتامیه این رویداد، ۹ تیم به عنوان تیم‌های نوآور در بخش‌های استارت‌آپی، شرکتی و ایده معرفی شدند. مجموعه «ویدا» که سامانه تشخیص هویت برای حذف حضور فیزیکی در مراکز دولتی بود، رتبه اول بخش شرکت‌ها را به دست آورد. همچنین «بتاتیک» که یک مربی شغلی هوشمند در قالب وب سرویس است، از خراسان رضوی رتبه اول بخش استارت‌آپی شد. مجموعه «هیرا» نیز با ایده پلتفرم کارپولینگ و کاهش آلودگی هوا و خودروهای تک‌سرنشین، رتبه اول را کسب کرد. رتبه‌های دوم در بخش استارت‌آپ‌ها نصیب «کاریفان» فعال در حوزه گردشگری تجربه‌گرا در مناطق حفاظت شده، شد. استارت‌آپ «اسکیلنت» فعال در حوزه یادگیری و آموزش نیز به مقام دوم رسید.

همچنین در بخش شرکتی «آرتیدام» که سامانه دامداری هوشمند از اصفهان است، به مقام دوم رسید. رتبه سوم این جایزه به استارت‌آپ فرهنگی «فامون» در حوزه تئاتر رسید که رسالت خود را بر اتصال نویسندگان را به کارگردانان و تهیه‌کنندگان تئاتر گذاشته است. سپس «نوروکید» از تهران با برنامه جامع شناختی و غربالگری برای کودکان اوتیسم مقام سوم را کسب کرد. در بخش شرکتی نیز «کوآدو» به عنوان شرکت فناور در حوزه تولید انرژی پاک خورشیدی از ایلام رتبه سوم را به خود اختصاص داد. به این شرکت‌کنندگان ضمن برخورداری از جوایز نقدی نفیس، جوایز حمایتی از جمله ارائه فضای کاری اشتراکی، آموزش یک ساله آکادمیک و… نیز ارائه شد.

رتبه اولویدابتاتیکهیرا
رتبه دومآرتیداماسکیلنتکاریفان
رتبه سومکوآدوفاموننوروکید

جایزه آزاده به صورت سالانه اجرا خواهد شد

ﺟﺎﯾﺰه ﻧﻮآوری آزاده ﺑﺮای ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ‌های نوآورانه زنان طراحی و پایه‌گذاری ﺷﺪه و ﻗﺮار اﺳﺖ به ‌صورت سالانه اﺟﺮا شود و هﺮ ﺳﺎل ﺣﻮزه‌های ﺧﺎﺻﯽ را ﭘﻮﺷﺶ دهد که ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﺳﺎل آن به ﺣﻮزه ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت اﺧﺘﺼﺎص داده ﺷﺪ.

اﯾﻦ ﺟﺎﯾﺰه اهداف متنوعی را دنبال می‌کند از جمله ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ و ﺗﺸﻮﯾﻖ زنان پرتلاش در ﻋﺮصه ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت، ﺗﻘﻮﯾﺖ ﺧﻮداﺗﮑﺎﯾﯽ اﺳﺘﺎرت‌آپ‌ها، اﯾﺠﺎد دﺳﺘﺮﺳﯽ به شبکه اﻋﻀﺎی اﮐﻮﺳﯿﺴﺘﻢ اﺳﺘﺎرت‌آﭘﯽ و ﮐﺴﺐ و ‌ﮐﺎرهای ﻧﻮﭘﺎ. همچنین ﺗﺒﺎدل ﺗﺠﺮﺑﯿﺎت موسسان اﺳﺘﺎرت‌آپ‌ها، شبکهﺳﺎزی در ﺷﺮﮐﺖهای اﺳﺘﺎرت‌آﭘﯽ ﻓﻌﺎل در ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت و ﻓﺮﺻﺖ آﻓﺮﯾﻨﯽ ﺑﺮای ﻣﻌﺮﻓﯽ اﺳﺘﺎرت‌آپ‌های ﺣﻮزه ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت در جهت توسعه و ﺗﺮوﯾﺞ ﮐﺎرآﻓﺮﯾﻨﯽ زنان از دیگر اهدافی است که پایه‌گذاران این جایزه دنبال می‌کنند.

ﻣﺨﺎطبان اﺻﻠﯽ آن، زنان ﻓﻌﺎل در راه‌اﻧﺪازی و ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ اﺳﺘﺎرت‌آپ‌های ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت هستند اﻣﺎ در ﮐﻨﺎر اﯾﻦ ﺻﺎﺣﺒﺎن ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر و ﺻﻨﺎﯾﻊ ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت، سرمایهﮔﺬاران و ﺣﺎﻣﯿﺎن اﺳﺘﺎرت‌آپ‌های ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت، ﮐﺎرآﻓﺮﯾﻨﺎن شهرک‌ها و ﭘﺎرک‌های ﻋﻠﻢ و ﻓﻨﺎوری، ﻣﺮاﮐﺰ رﺷﺪ و شتاب‌دهنده‌ها و داﻧﺸﺠﻮﯾﺎن، اﺳﺎﺗﯿﺪ و ﻋﻼقه‌مندان به ﮐﺎرآﻓﺮﯾﻨﯽ و اﺳﺘﺎرت‌آپ‌ها می‌توانند در اﯾﻦ روﯾﺪاد در آینده حضور داشته باشند.

منبع : روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران


Sign in to leave a comment

نخستین دوره جایزه نوآوری آزاده برگزار شد
نخستین رویداد جایزه نوآوری آزاده با شناخت و معرفی شرکت‌ها و استارتاپ‌های برتر به کار خود پایان داد.